تبلیغات
سیاست نامه - مسئولیت‌ قدرت‌های بزرگ
 
درباره وبلاگ


((شرم بـر مــن اگـــر حــریـــم تـــو پـیــــش
چــشــمان مـــن شـکـســتــه شـــــــود))
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این وبلاگ به تحلیل نظریه ها و تئوری های
سیــاسـی بــه صــورت علــمــی میـپـردازد
و بـه هـیچ گـروه و حـزبی وابسـتگی نـدارد
و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1) مطالب و مکاتب منتشر شده در وبلاگ
به هیچ عنوان به معنای وابستگی و اعتقاد
صاحب وبلاگ به آن مطالب و مکاتب نمیباشد
و صرفا جنبه ی آموزشی و آکادمیک برای
دانش پژوهان علم سیاست دارد

2) لطقا انتقادات و کاستی هارادر بخش
نظرات انتقال دهید تا از این مهم بهره ی
کامل را ببریم
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


استفاده از مطالب با ذکر منبع نشانه ی
اخلاق مداریست

با نظرات و انتقادات خود مارا یاری کنید

مدیر وبلاگ : سیاست نامه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سیاست نامه
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
چهارشنبه 25 بهمن 1391 :: نویسنده : سیاست نامه

مسئولیت‌ قدرت‌های بزرگ

(كاهش تسلیحات هسته‌ای؛ ابزار حیاتی تحلیل استراتژیك)
 هنری كیسینجر/ ترجمه:رعنا كاظمی


معاهده استارت جدید كه روند كنترل تسلیحات هسته‌ای را تحت نظر دارد، اخیرا وارد مرحله اجرایی شده است. با اجرای این معاهده در كنار كاهش بودجه دفاعی ایالات‌متحده، تعداد سلاح‌های هسته‌ای ایالات‌متحده به پایین‌ترین میزان آن از دهه 1950 خواهد رسید. به دولت اوباما توصیه شده است كه دور جدیدی از مذاكرات كاهش تسلیحات هسته‌ای را مدنظر قرار دهد تا سقف كلاهك‌های هسته‌ای را تا 300 عدد پایین بیاورد. پیش از آنكه بر این مبنا پیشرفتی ایجاد شود، ما مجبوریم كه بر عقیده خود تاكید كنیم كه هدف مذاكرات آینده باید ثبات استراتژیك باشد و كاهش تعداد سلاح‌های هسته‌ای باید همراه با تحلیل‌های استراتژیك صورت گیرد، نه یك اطمینان انتزاعی و پیشینی.


 برای مشاهده ی کامل روی ادامه مطلب کلیک کنیدبدون توجه به نگرش افراد درباره آینده سلاح‌های هسته‌ای، هدف فراگیر سیاست هسته‌ای ایالات‌متحده در حال حاضر، باید این باشد كه سلاح‌های هسته‌ای هیچ‌گاه استفاده نخواهند شد. ثبات استراتژیك لزوما با كاهش تعداد تسلیحات هسته‌ای به دست نمی‌آید. بلكه تعداد انگشت‌شمار این تسلیحات می‌تواند منجر به موقعیتی شود كه در آن حملات غافلگیرانه امكان‌پذیر شود.

ما از تصویب معاهده استارت حمایت كردیم. ما به اجرای مفاد این قرارداد مبنی بر كاهش تعداد تسلیحات اتمی و رویه‌هایی كه پیش‌بینی‌پذیری و شفافیت را بالا می‌برد، علاقه داریم. ما از گام برداشتن در جهت حذف سلاح‌های هسته‌ای حمایت كرده‌ایم، البته با این شرط كه زنجیره‌ای از گام‌های قابل اطمینان در میان‌مدت كه حافظ ثبات باشند، پیش از تحقق چنین هدفی برداشته شود و هر مرحله‌ای از این فرآیند كاملا شفاف و قابل‌اعتماد باشد.

پیش‌شرط فاز بعدی سیاست هسته‌ای ایالات‌متحده باید بالابردن و محكم كردن ثبات استراتژیك باشد؛ ثبات استراتژیكی كه صلح جهانی را حفظ كرده و مانع از استفاده سلاح‌های هسته‌ای برای طی دو نسل شده است.

هشت واقعیت كلیدی باید چنین سیاستی را مدیریت كند:

اول؛ ثبات استراتژیك نیازمند داشتن نیروهای استراتژیك به اندازه و تركیب مناسب است تا ضربه اولیه نتواند عمل متقابل را تا سطح مورد نظر مهاجم پایین آورد.

دوم؛ در تخمین میزان صدمه غیرقابل قبول، ایالات‌متحده نمی‌تواند فرض كند كه دشمن بالقوه به ارزش‌ها و محاسبات یكسانی با این كشور پایبند است. ما به تعداد مناسبی از تسلیحات نیاز داریم تا تهدید خود را به اقدامات مهاجمان بالقوه در هر شرایطی نشان دهیم. ما باید از تحلیل‌های استراتژیك مبتنی بر بازنمایی در آینه دوری كنیم.

سوم؛ تركیب تعداد نیروهای استراتژیك ما نباید به‌طور مجزا معلوم باشد. این مساله به نوع و وسیله انتقال و تركیب آنها نیز بستگی دارد. اگر تركیب نیروهای بازدارنده ایالات‌متحده در نتیجه كاهش، توافق یا هر دلیل دیگری تغییر كرد، باید تنوع كافی حفظ شود، علاوه بر این باید یك سامانه فرماندهی و كنترل نیرومند نیز وجود داشته باشد تا تضمین كافی وجود داشته باشد كه حمله پیشگیرانه نمی‌تواند موفقیت‌آمیز باشد.

چهارم؛ در تصمیم‌گیری درباره سطوح نیروها و كاهش آنها، بررسی دقیق بسیار مهم است. این مساله به خصوص در زمینه تعیین اینكه چه میزان از عدم اطمینان محاسبات مربوط به ثبات را تهدید می‌كند، اهمیت دارد. در حال حاضر، توانمندی‌های سیستم بررسی كنونی مناسب ارزیابی می‌شود. ما باید اطمینان داشته باشیم كه در همین سطح و در صورت امكان در سطحی بالاتر باقی خواهیم ماند.

پنجم؛ رژیم بین‌المللی عدم تكثیر سلاح‌های هسته‌ای تا جایی تضعیف شده كه در گزارش‌ها آمده است كه برخی از كشورهای متعاهد زرادخانه‌هایی با بیش از صد كلاهك هسته‌ای دارند. و این زرادخانه‌ها در حال رشد هستند. تا چه سطحی از كاهش تسلیحات هسته‌ای ایالات‌متحده آمریكا، این زرادخانه‌ها می‌توانند یك خطر استراتژیك ایجاد كنند؟ اگر (رژیم) بازدارندگی در هم ریزد، اثر استراتژیك این كشورها در ارتباطات استراتژیك به‌طور كلی چگونه خواهد بود؟ آیا این چشم‌انداز، این ریسك را ایجاد خواهد كرد كه میان كشورهای دشمن كه نیروهایشان به طور جداگانه برای به چالش كشیدن ثبات استراتژیك كافی نیست، اما اتحاد آنها ممكن است موازنه هسته‌ای را بر هم زند، اتحاد ایجاد شود؟

ششم؛ كاهش تسلیحات هسته‌ای پایین‌تر از حدی كه هنوز مشخص نشده است، نمی‌تواند تنها به روسیه و ایالات‌متحده محدود باشد. روسیه و ایالات‌متحده به عنوان دو كشور با بزرگترین زرادخانه‌های هسته‌ای مسوولیت ویژه‌ای دارند. اما كشورهای دیگر باید زمانی كه كاهش قابل توجهی نسبت به معاهده استارت كنونی در دستور كار بین‌المللی قرار می‌گیرد، وارد بحث شوند.

هفتم؛ ثبات استراتژیك تحت تاثیر عوامل دیگری مانند دفاع موشكی و نقش‌ها و تعداد تسلیحات هسته‌ای تاكتیكی كه موضوع محدودیت‌های توافق شده نیستند، قرار دارد. موشك‌های هدایت‌شونده دقیق دوربرد چالش جدیدی را برای ثبات ایجاد كرده‌اند. ارتباط درونی میان این عناصر باید در مذاكرات بعدی مورد توجه قرار گیرد.

هشتم؛ ما باید به این مساله توجه داشته باشیم كه كشورهایی كه روی حمایت هسته‌ای آمریكا حساب كرده‌اند، اطمینان خود را به توانایی بازدارندگی ایالات‌متحده حفظ كنند. اگر این اطمینان سست شود، ممكن است این كشور‌ها به وسیله دشمنان‌شان یا كشورهای دارای توانایی هسته‌ای مستقل اغوا شوند.

سلاح‌های هسته‌ای بر اثرگذاری خود بر چشم‌انداز بین‌المللی به عنوان بخشی از استراتژی و جنبه‌ای از مذاكرات ادامه خواهند داد. درس‌هایی كه طی این هفتاد سال یاد گرفته‌ایم باید برای مدیریت آینده تداوم پیدا كند.


منبع: هفته نامه آسمان

نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها : مسوولیت‌ قدرت‌های بزرگ، كاهش تسلیحات هسته‌ای، هنری كیسینجر، معاهده استارت، كنترل تسلیحات هسته‌ای، مسئولیت‌ قدرت‌های بزرگ،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 25 بهمن 1391 11:33 بعد از ظهر
با سلام مطلب فوق العاده ای بود.
بابت مطالب زیباتون متشکرم
موفق باشید
سیاست نامه

سلام خواهش میکنم. امیدوارم باز هم به وبلاگ خودتون سر بزنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب